In de zoektocht naar nieuwe energiebronnen is aan het eind van de 20e eeuw het schaliegas ontdekt. In Nederland is het boren naar schaliegas verboden. Maar zo controversieel als het boren naar schaliegas in Europa is, zo succesvol is het in de Verenigde Staten. Maar wat is schaliegas en waarom is het boren in de Verenigde Staten wel succesvol en in Europa juist niet?

Wat is schaliegas?

Zowel de Verenigde Staten als Europa zijn zeer succesvol in het boren van aardgas. In Nederland is dit inmiddels wel controversieel, vanwege de aardbevingen die het in Groningen veroorzaakt. Aardgas wordt in de grond vastgehouden door een laag gesteente. Het gesteente zal dus eerst doorboord moeten worden om bij het aardgas te komen. Schaliegas daarentegen is gas dat is opgeslagen in schalie. Schalie is hard gesteente onder de grond. Het is nog een relatief nieuwe uitvinding om gas uit schalie te halen. Het proces bestaat uit twee gedeelten, namelijk het boren en het fracken. Net zoals bij het boren naar aardgas, wordt er ook bij de winning van schaliegas geboord. Eerst verticaal, maar vervolgens ook horizontaal in de schalie. Daarna volgt het ‘fracken’, waarbij onder hoge druk chemicaliën, zand en water in het gesteente worden gespoten. Het duurt vervolgens wel enkele weken voordat het gas uit de schalie gehaald kan worden. Daarna zal het gas nog worden getransporteerd naar een energieleverancier en kunnen klanten via de energieleverancier gebruikmaken van schaliegas. Vreemd genoeg is bij Amerikaanse benzinestations meestal geen gas verkrijgbaar, maar rijdt men vooral nog op benzine

Waarom een succes in de Verenigde Staten?

Het boren naar schaliegas in Europa zal weinig verschillen met hoe het in de Verenigde Staten gaat. Maar waarom kan er in de Verenigde Staten wel succesvol op grote schaal schaliegas geboord worden en in Europa niet? Ten eerste speelt mee dat schaliegas in Europa veel dieper in de grond aanwezig is. Er zal dus veel dieper geboord moeten worden, waarbij het een veel langer proces wordt. Maar het belangrijkste is natuurlijk de regelgeving die op beide continenten geldt. In Europa staat het boren naar schaliegas onder een veel grotere druk betreffende de ecologische aantasting van de omgeving. Er gaat namelijk enorm veel water en zand verloren en er worden ook chemische middelen in het gesteente gespoten. Een ander verschil is dat in Europa de staat de eigenaar is van de ondergrond. In de Verenigde Staten gaat het vooral om boeren en landeigenaren die ook eigenaar zijn van de ondergrond. Wanneer een landeigenaar in de Verenigde Staten toestemming geeft voor boren naar schaliegas, dan kan de Amerikaanse overheid hier niets tegen doen.

Schaliegas in de VS

Afbeelding: De Groene Rekenkamer.nl

 

 

Voordelen schaliegas voor Verenigde Staten

De Verenigde Staten hebben enorme voorraden schaliegas en er wordt dan ook volop naar schaliegas geboord. Het grote voordeel hiervan is, dat de Verenigde Staten zo veel meer onafhankelijk worden van andere landen voor hun gas. Vooral de leveringen van gas uit Rusland zijn in de Verenigde Staten omstreden, vanwege de slechte verstandhouding tussen beide landen. Schaliegas is in de Verenigde Staten momenteel ‘big business’. Al sinds 2013 is de Verenigde Staten de grootste producent van gas en dit is niet alleen van aardgas. Dit is mede ontstaan door het op grote schaal boren naar schaliegas. Hoe lang de Verenigde Staten het nog volhouden is onbekend. Er zijn nog voldoende voorraden, maar ook in de Verenigde Staten ligt schaliegas onder vuur door de ecologische schade die het boren aanricht.Het ongekende succes van schaliegas in de VS

Leestijd: 3 min